پلی ران

پلی ران

شرکت پلی ران یا پلیران از اوایل دهه ی 1350 در زمینه تولید لوله‌ و اتصالات پلی اتیلن در حال فعالیت بوده و هم اکنون یکی از قدیمی‌ترین و برترین شرکت‌های موجود در ایران است. این مجموعه با آگاهی و درک عمیق از اهمیت و کاربرد رو به رشد انواع ترموپلاستیک ها در ساخت لوله و اتصالات مورد نیاز طرح های فاضلاب، انتقال آب، آب رسانی، شبکه های آبیاری و زه کشی اقدام به تولید و ارائه اولین سری از محصولات خود نمود.

اهمیت پلی ران به ارتقا کیفیت محصولات خود منجر گشته به یکی از بهترین کارخانه‌های کشور تبدیل شود. شرکت توانسته با تولید لوله او اتصالات بواسطه جدیدترین تکنولوژی‌ها و فن آوری‌های دنیا، سهم قابل توجهی از بازار را در برگیرد. تمامی محصولات پلیران تحت ضوابط استانداردهای بین المللی iso9001-2000 ساخته می‌شوند.

اهمیت محصولات پلی ران در ایران

اگر به شرایط جغرافیایی ایران دقت فرمایید، می‌بینید که بیشتر مساحت کشور از کویر، صحرا و مناطق خشک تشکیل شده است. به طورکی که قسمت‌های کمی از آن را مناطق باران‌خیز تشکیل داده و نسبت به مساحت و جمعیت خود از منابع آب زیرزمینی ناچیزی برخوردار است.

مشکل کم آبی همواره یکی از بحران های اصلی کشورمان است. با توجه به اینکه بیش از 90% منابع آب کشور صرف صنعت کشاورزی می‌شود، شرکت های مختلفی روی کار آمدند تا بتوانند این بحران را با همکاری یکدیگر به حداقل برسانند. از جمله این شرکت ها، مجموعه پلیران می‌باشد.

پلی ران با عرضه انواع لوله و اتصالات پلیمری و ادوات آبیاری توانسته تا حد زیادی از هدر رفت آب و استفاده نادرست از آن در صنایع مختلف بکاهد و با یاری دولت به مقابله با خشکسالی بشتابد. این شرکت بوسیله تجهیزات آلمانی که در اختیار دارد، توانسته جدید ترین و کارآمدترین سیستم آبیاری تحت فشار با بالاترین بازده در تولید محصولات را در اختیار کشاورزان قرار دهد.

محصولات کارخانه پلی ران

ویژگی و ساختار محصولات پلی‌ران سبب شده که تولیدات این شرکت از اهمیت ویژه‌ای در ایران برخوردار شوند. درصد کمی از مساحت کشورمان را زمین های حاصل خیز و پر آب تشکیل داده است. بارش سالیانه باران و آب های ذخیره شده در پشت سدها نیز آنقدر نیست که بتواند پاسخگوی تمام مصارف آبی باشد. به همین منظور صرفه جویی در مصرف آب و استفاده از هر نوع تکنولوژی که باعث جلوگیری از هدر رفت آن می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار است.

باتوجه به بحران کم آبی و مصرف بی‌رویه آب در صنایع مختلف کشورمان، پلی‌ران توانسته به طور چشمگیری از این معذل بکاهد و در نوع خود بهترین باشد. همانطور که اشاره شد در زمینه تولید لوله و اتصالات به طور تخصصی در حال فعالیت است. اکثر محصولات این شرکت در صنایع آب و فاضلاب استفاده می‌شوند و دارای سایز‌ها و اندازه‌های مختلفی هستند. به طور کلی لوله و اتصالات پلی ران که توسط این شرکت به بازار عرضه میشوند شامل لوله و اتصالات پکس، پوش فیت بی صدا، پوش فیت، اتصالات فاضلابی، اتصالات آبرسانی، اتصالات آبیاری قطره ای و لوله‌های پلی اتیلن هستند.

هر کدام از این محصولات با توجه به ویژگی ها و خصوصیات خاصی که دارند در موارد ویژه‌ای از آنها استفاده می‌شود. به عنوان مثال، پوش فیت بی‌صدا که به آن پوش فیت سایلنت نیز گفته می‌شود، می‌تواند انتقال صدا را تا کمتر از 10 دسی بل کاهش دهد. بر اساس همین ویژگی بیشتر از آن در سیستم لوله کشی بیمارستان ها استفاده می‌شود.

محصولات کارخانه پلیران در حوزه آبیاری

لوله و اتصالات پلی ران در حوزه آبیاری به منظور استفاده بهینه از منابع آب کشور در زمینه کشاورزی بسیار کاربرد دارد. این شرکت با هدف مشارکت فعال در رویارویی با بحران کم آبی، با استراتژی مدیریت مصرف، صرفه جویی سیستماتیک، افزایش راندمان آبیاری و نیز تلاش برای دور نگاه داشتن منابع آب از آلودگی و تخریب، اقدام به ارائه روش ها، سیستم ها، محصولات و راه حل های نوین آبیاری قطره‌ای بر اساس تکنولوژی روز دنیا نموده است. محصولات پلیران در این زمینه از تنوع و مقاوت بالایی در برابر مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت کشاورزی را دارند و باعث شده نیاز این حوزه تامین شود.

از محصولات این کارخانه در حوزه آبیاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوله‌های دریپردار
 • اتصلات پیچی
 • لوله‌های پلی اتیلن
 • نوار ابیاری
 • شیر برقی
 • فیلتراسیون
 • سیستم تزریق کود و اسید شویی
 • سیستم تله متری
 • سنسورها و ایستگاه‌های هواشناسی
پلی ران

محصولات کارخانه پلیران در حوزه ساختمانی

در حوزه ساختمانی، شرکت پلیران توانست در سال 1382، تکنولوژی ساخت تولید سیستم فاضلاب ساختمانی پوش فیت را به ایران منتقل کند و آنرا برای نخستین بار به جامعه مهندسی و صنعت ساختمان کشور معرفی نماید. این رویداد باعث ایجاد یک تحول عظیم در صنعت لوله و اتصالات شد. به طوری که ما شاهد پیشرفت بسیار چشمگیری در این حوزه و همچنین ساختمان سازی بودیم.

برای ساخت این سری جدید لوله و اتصالات از مدرنترین ماشین آلات و قالب های موجود در جهان و همچنین پیشرفته ترین فن آوری روز استفاده شده و الزامات مندرج در استانداردهای ذیربط کاملاً رعایت می گردد. امروزه سیستم فاضلاب ساختمانی پوش فیت پلی‌ران در سه نوع «خوداطفاء» و «سایلنت 10» و «جنرال سایلنت» منطبق با استانداردهای ملی و بین المللی تولید و عرضه می‌شوند.

الف) سیستم فاضلابی پلی اتیلن جوشی: 

این نوع محصول پلی اتیلن، مناسب برای سیستم های آب و فاضلاب ساختمان است. سیستم پلی اتیلن جوشی مطابق با ضوابط و استانداردهای بین المللی ساخته می‌شود و شامل شامل موفه رابط، تبدیل، سه راه 90، زانو 90، زانو 45، سیفون، بست دیواری، درپوش تست، درپوش موقت، چهارراه و … است. پلیران جوشی دارای مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روش‌های متنوع برای ایجاد اتصال سیستم انطباق پذیر
 • سفتی حلقوی بالا، قابلیت نصب دفنی
 • الاستیکه و انعطاف پذیری بالا و مقاوم در برابر لرزه‌های غیر مخرب
 • قابلیت پیش سازی اجزا در کارگاه جهت تسهیل اجرا
 • دامنه وسیع تولید لوله و اتصالات از 50 تا 250 میلی متر
 • مقاومت بالا در برابر ضربه و تنش حتی در دماهای زیر صفر درجه
 • دامنه گسترده دمای کارکرد سیستم از زیر صفر تا 80 درجه سانتی گراد
 • مقاوم در برابر شرایط جوی
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی مختلف
 • سادگی حمل و نقل و اجرای سیستم وزن بسیار سبک

ب) سیستم فاضلابی پوش فیت پلی ران

در حوزه ساختمانی، انواع پوشفیت پلیران استفاده می‌شود.از خصوصیات سیستم فاضلاب ساختمانی پلی ران پوش فیت می توان به ضد خوردگی و زنگ زدگی آن اشاره کرد. پوشش این اتصالات دارای حداقل صدا، کاهش ارتعاش، افزایش پایداری، تسهیل در امر اجرا و تطابق پذیری با انواع لوله و اتصالات فاضلابی استاندارد می باشد و در مقابل آتش سوزی از خود مقاومت نشان می دهند.

سیستم فاضلابی پوش فیت از تولید تا نصب، مرحله به مرحله باید با در نظر گرفتن کل زوایا و برنامه های ویژه‌ای صورت گیرد. تولید لوله و اتصالات از پلاستیک و مواد مرغوب پلی پروپیلن راندوم کوپلیمر تهیه شده و دارای مقاومت زیادی در برابر ناملایمات جوی و فیزیکی در ساختمان می‌باشد. این متریال در برابر آتش و تکان های شدید ساختمان ناشی از زلزله و نشست تدریجی از خود واکنش نشان داده و مقاومت می‌نماید.

ساختار فیزیکی این سیستم تشکیل شده از اتصالات با کیفیت و لوله هایی در سایز 50، 75، 90 و 110 است. این ساختار در یک سر لوله و اتصال، مخروطی شده و داخل مخروط یک شیار عمقی برای نصب اورینگ که عمل آببندی لوله و اتصال را انجام میدهد ایجاد گشته است. اورینگ لوله و اتصالات از نوعی ترکیبات خاصی تولید میشوند که به محض جا زدن موجب چسبندگی و آبندی لوله و اتصال می‌گردد.

از انواع پوش فیت ها در این حوزه میتوان به موراد زیر اشاره نمود.

سیستم فاضلابی پوش فیت سایلنت پلی ران

این نوع پلی ران همانطور که از نامش مشخص است میتواند انتقال صدا را به میزان چشمگیری کاهش دهد. به همین منظور بهترین انتخاب در لوله کشی بیمارستان‌ها، فضاهای آموزشی، هتل‌ها، استودیوهای ضبط صدا، برج‌های بلند مرتبه و منازل مسکونی است.

این سیستم فاضلابی از سه لایه تشکیل شده که هرکدام از آنها دارای قابلیت جذب صدای فوق العاده و مقاومت فیزیکی منحصر به فردی می‌باشند. این سه لایه عبارتند از:

لایه بیرونی جنس آن از پلی پروپیلن بوده و دارای خصوصیات مکانیکی فوق العاده در برابر تنش‌های خارجی است. لایه میانی جنس آن از کامپاند اختصاصی پلیران می‌باشد که دارای قابلیت استحکام بالا و کاهش بی‌نظیر صدا است. لایه داخلی لایه صاف و صیقلی از جنس پلی پروپیلن مقاوم در برابر دماهای بالا و مواد شیمیایی مختلف میباشد.

سیستم فاضلابی پوش فیت پلیران سایلنت تشکیل شده از زانو کوتاه، زانو بلند، سه راه تبدیل، دریچه بازدید، درپوش تست، رابط، تبدیل، رابط بوگیر، بست دیواری و … می‌باشد. این نوع پلیران دارای مزایای زیادی است که در ادامه می‌توانید برخی آن‌ها را مشاهده کنید:

 • عملکرد بی‌نظیر کاهش انتقال صدا تا کمتر از 10 دسی بل
 • استحکام و مقاومت فوق العاده بالا و بهترین جایگزین برای چدن
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی مختلف
 • سادگی حمل و نقل و اجرای سیستم به دلیل وزن بسیار سبک نسبت به چدن
 • مقاومت فوق العاده در برابر دمای بالا تا 95 درجه سانتی گراد
 • روش ساده ایجاد اتصال، نصب سریعتر بدون نیاز به جوش یا چسب

سیستم فاضلابی پوش فیت خود اطفاء یا پوش فیت پروتکت پلی ران

این نوع پلیران مناسب برای برای سیستم‌های فاضلاب ثقلی دورن ساختمان است. بدلیل ساختار مولکولی که در این سیستم بکار گرفته شده است، در هنگام تماس با شعله، گازهای داغ و جرقه‌های مکانیکی یا الکتریکی شعله‌ور نشده و باعث گسترش آتش در ساختمان نمی‌شود.

پوش فیت پروتکت پلیران تشکیل شده از شامل زانو کوتاه، زانو بلند، زانو 45، سه راه 45، عصایی پشت بام، رابط بوگیر، لوله پخ کن و … می‌باشد. این نوع سیستم پلیران دارای مزایای بوده که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش ایمنی در شرایط حریق
 • مقاومت فوق العاده در برابر دمای بالا تا 95 درجه سانتی گراد
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی مختلف
 • سادگی حمل و نقل و اجرای سیستم به دلیل وزن بسیار سبک
 • اتصال ساده به سیستم‌های استاندارد و قابل انطباق بودن
 • کاهش چشمگیر میزان انتقال صدا تا dB(A) 19
 • روش ساده ایجاد اتصال، نصب سریعتر بدون نیاز به چسب و جوش
 • حداقل میزان اتلاف در لوله‌ها به دلیل تولید به صورت دو سر سوکت
 • اتصال ساده با کمک حلقه آب بندی
 • سیستم انعطاف پذیر
 • دامنه وسیع تولید لوله و اتصالات از 40 تا 200 میلی متر

این نوع پلی ران همانطور که از نامش پیداست میتواند انتقال صدا را به میزان چشمگیری کاهش دهد. به همین منظور بهترین انتخاب در لوله کشی بیمارستان‌ها، فضاهای آموزشی، هتل‌ها، استودیوهای ضبط صدا، برج‌های بلند مرتبه و منازل مسکونی است.

محصولات این شرکت در حوزه آبیاری شامل: لوله‌های دریپردار، اتصلات پیچی، لوله‌های پلی اتیلن، نوار ابیاری، شیر برقی، فیلتراسیون، سیستم تزریق کود و اسید شویی، سیستم تله متری، سنسورها و ایستگاه‌های هواشناسی.

بدلیل ساختار مولکولی که در این سیستم بکار گرفته شده است، در هنگام تماس با شعله، گازهای داغ و جرقه‌های مکانیکی یا الکتریکی شعله‌ور نشده و باعث گسترش آتش در ساختمان نمی‌شود.

4.7/5 - (4 امتیاز)